Esita oma küsimus

Teie küsimusele vastatakse esimesel võimalusel!

"Minu jaoks on õendus järjepidev protsess, mille olulisemateks elementideks on empaatia, hoolivus ja oma tegevuse väärtustamine"

Külli Davel

"Minule on õenduses olulised professionaalsus ning pidev enesetäiendus, kuid sama palju ka soe ning inimlik suhtumine"

Teele Vaga

"Mulle tähendab õendus armastust elu, ümbritsevate inimeste ja oma töö vastu"

Gerli Liivet

Südamelihase infarkt – kas oodata või tegutseda?

Erakorralise kardioloogia intensiivraviõde ja õppejõud Tatjana Jušinski, RN, MSc

Südame-veresoonkonna haigused, kaasa arvatud südamelihase infarkt, on nii Eestis kui ka mujal maailmas üks peamisi surma põhjuseid. Eestis saab infarkti umbes 3000 inimest aastas, ning see haigus võib tabada nii vana kui ka noort.  Eestis on teada infarktihaigeid, kes olid nooremad kui 20. Südameinfarkt on äkki tekkiv haigus, mille põhjuseks on veresoone (pärgarteri) sulgus. Pärgarterite lubjastused soodustavad trombide teket ning selle tulemusena verevarustuse katkemist mingis südame piirkonnas. Südameinfarkt võib olla kas osa või tervet südame seinapaksust läbiv, mis on kindlasti ka raskemini kulgev. Mõnedel juhtudel ei pruugi inimestel olla esinenud varasemaid südamehaiguse sümptomeid.

süda peos (2)

Südameinfarkti riskiteguritest on need, mida inimene võib ka ise mõjutada. Ta võib hoida kontrolli all oma vererõhku, veresuhkru ja kolesterooli taset, olla füüsiliselt aktiivne ja toituda tervislikult, mitte suitsetada ja liialdada alkoholiga. Eriti tuleb pöörata tähelepanu nendele riskiteguritele inimestele, kellel lähisugulastel oli infarkti, sest haigust mõjutab ka pärilikkus. Üldkolesterooli tase võiks olla alla 5,0 mmol/L (LDL-kolesterool alla 3,0 mmol/L ja HDL-kolesterool üle 1,0 mmol/L meestel ning üle 1,2 mmol/L naistel). Normaalseks peetakse veresuhkru väärtusi 3,5-5,5 mmol/l söömata ja alla 7,8 mmol/l peale sööki. Vererõhk ei tohi olla kõrgem kui 140/90 mmHg ning see ei sõltu vanusest ega soost. Kõrge vererõhu tekke ohtu suurendavad ülekaal, alkoholi liigtarvitamine, suitsetamine, pidevalt korduvad stressolukorrad ning liigne soola tarvitamine.

Millised kaebused tekivad inimestel pärgarteri sulguse järgselt? Eelkõige tekib valu rinnus. Valu iseloom võib olla erinev: pigistav, rõhuv, põletav, suruv, terav, ängistav, tuim. Lisaks sellele võib valu kiirguda kas ühte või mõlemasse kätte, selga abaluude vahelisse piirkonda, lõualuudesse, kaela, õlgadesse või ülakõhtu. Inimene võib kurta ka südamekloppimist või ebaregulaarset südametööd, õhupuudustunnet, iiveldust ja oksendamist. Ta on tavaliselt jõuetu, ja nahk on kaetud külma higiga. Võib kaotada ka teadvust. Kuid kuni 10% infarktidest kulgevad ilma valuta ja see on tavaliselt diabeetikutel ja vanemaealistel patsientidel (üle 75 aastastel). Infarktiga võib kaasneda nii vererõhu langus kui ka tõus.

Mida tuleb teha kui inimene kaebab valu rinnus? Kui ta kaebab valu ja kaotab kohe teadvuse, siis põhjuseks võib olla eluohtlik rütmihäire või lausa südameseiskus. Teadvuse, hingamise ja pulsi puudumisel tuleb alustada esmastest elustamisvõtetest ja kutsuda kiirabi. Tegutseda tuleb kiiresti, sest 3-5 minuti pärast kui inimene abi ei saa, saabub pöördumatu ja lõplik bioloogiline surm. Jätkata südamemassaaži tegemist tuleb kiirabi tulekuni või kuni haige hakkab ise hingama ja pulssi on tunda. Kui aga inimene on teadvusel ja kontaktne, siis vajab ta rahu ja lamamisrežiimi. Inimene ei tohi pingutada, minna vanni, sauna või dušši alla. Talle tuleb samuti kutsuda kiirabi. Helistades tuleb säilitada rahu ja rääkida juhtunust, vastates dišpetseri küsimustele.

Südameinfarkti puhul on oluline kiire diagnostika ja ravi. Tavaliselt diagnoosib infarkti juba kohale kutsutud kiirabi, seega tuleb helistada häirekeskusesse kohe kui ilmnevad infarkti sümptomid. Kõige kiirem meetod selle haiguse diagnoosimiseks on südamefilm ehk EKG. Ning kui haiglas võetud vereproovid kinnitavad diagnoosi, inimene hospitaliseeritakse kardioloogia osakonda. Tähtis on jätta meelde, et südamelihase infarktiga inimese päästmiseks on vajalik kiire tegutsemine! Kui on kahtlustada südamelihase infarkti, tuleb koheselt helista 112!